Home Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
23.04 - Noc z kinem japońskim
środa, 13 kwietnia 2011 18:27

Tradycyjnie już zapraszamy na kolejne, kwietniowe spotkanie z cyklu Noc z kinem japońskim. Odbędzie się ono dnia 23.04.2011 (sobota) w Kawiarni Naukowej (Kraków, ul. Jakuba 29-31) o godzinie 19:00.

Zaprezentowany film Battle Royale zabierze nas na malowniczą wyspę, będącą terenem sportowych zmagań z udziałem grupy szkolnej młodzieży. Jedyne dozwolone pomoce naukowe podczas tej nietypowej wycieczki to noże, siekiery, kusze i strzelby oraz (dla pacyfistów) lornetki i metalowe pokrywy. Cel jest jeden: przeżyć za wszelką cenę, wycinając w pień pozostałych.

 
PAH organizuje pomoc dla Japonii
wtorek, 15 marca 2011 21:43

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc dla poszkodowanych w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i fali tsunami w Japonii. W tym celu zostało udostępnione specjalne konto:

BPH 75 1060 0076 0000 3310 0018 725

Pomóc można także za pośrednictwem serwisu Podarnik.pl. Koszt jednego podarku wynosi 50 zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na odbudowę zniszczonych budynków użyteczności publicznej. Więcej szczegółów na stronie PAH.

 
Pierwszy koncert Joe Hisaishiego w Europie...19 maja w Krakowie!
czwartek, 03 marca 2011 20:32

Koncert słynnego japońskiego kompozytora, znanego przede wszystkim z długoletniej współpracy ze studiem Ghibli i reżyserem Takeshim Kitano, zainauguruje 4. Festiwal Muzyki Filmowej, który odbędzie się w dniach 19-22 maja w Krakowie. Będzie to pierwszy koncert japońskiego mistrza w Europie. Usłyszymy muzykę z anime Spirited Away, Ruchomy Zamek Hauru, Księżniczka Mononoke, Laputa – podniebny zamek, Nausicaä z Doliny Wiatru, a także utwory z filmów Kitano.
Na tym jednak nie koniec. Podczas kolejnego koncertu publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę autorstwa Nobuo Uematsu i Masashiego Hamauzu pochodzącą z kultowego japońskiego cyklu gier Final Fantasy. Drugi z tych kompozytorów pojawi się w Krakowie osobiście.

Źródło: rmfclassic.pl

 
Druga edycja Przeglądu Filmów Anime
wtorek, 01 marca 2011 21:02

W dniach 26-27 marca odbędzie się druga edycja Przeglądu Filmów Anime.
Projekcje będą miały miejsce w ośmiu kinach sieci Multikino (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Złote Tarasy oraz Silver Screen Łódź).

 
Animacje Studia Ghibli w TVP Kultura
środa, 09 lutego 2011 17:01

7 lutego stacja TVP Kultura rozpoczęła przegląd animacji studia Ghibli. Do 2 marca widzowie obejrzą 11 produkcji. Każdy film poprzedzony jest krótkim wstępem Michała Chacińskiego. Początek emisji: 20:00. Oto plan projekcji:

 
Harakiri podczas V Festiwalu Filmu Filozoficznego
piątek, 26 listopada 2010 10:05

W dniach 9-12 grudnia w Krakowie odbędzie się piąty Festiwal Filmu Filozoficznego, którego "podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej", a głównym przedmiotem zainteresowania "proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem". Pokazom filmów, zrealizowanych przez twórców z różnych krajów świata, towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne.

Na szczególną uwagę miłośników kina japońskiego zasługuje spotkanie pod tytułem „Śmierć jako imperatyw japońskiej kultury albo dlaczego śmierć i umieranie stają się przedmiotem estetycznej kontemplacji dla artystów z Kraju Kwitnącej Wiśni”, które poprowadzi dr Piotr Kletowski. Rozpocznie się ono 9 grudnia (czwartek) o godzinie 15.00 w Muzem Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Towarzyszyć mu będzie projekcja klasyka gatunku jidai-geki: Harakiri (Seppuku) Masaki Kobayashiego.

Pełny program dostępny jest na stronie festiwalu.

Źródło: www.festiwalfilmufilozoficznego.com

 
Gąsienica Wakamatsu na festiwalu Filmy Świata Ale Kino!
czwartek, 18 listopada 2010 15:43

Dzisiaj w Warszawie rozpoczyna się 6. edycja festiwalu Filmy Świata Ale Kino!. Jedynym japońskim akcentem w programie jest projekcja Gąsienicy (Caterpillar) Kojiego Wakamatsu z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszej Aktorki festiwalu w Berlinie Shinobu Terajimą. Film oparty jest na wydanym w 1929 roku opowiadaniu Imomushi ikony eroguro Edogawy Rampo, które w 2005 roku przeniósł na ekran Hisayasu Sato w kompilacji Rampo Noir. Organizatorzy przewidzieli w programie dwa seanse Gąsienicy w warszawskim kinie Muranów: 23 listopada o godz. 21:00 oraz 24 listopada o godz. 18:30. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu.

 
Osamu Tezuka na festiwalu Etiuda&Anima
poniedziałek, 08 listopada 2010 12:19

Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie nie zabraknie wydarzeń związanych z japońską animacją. W ramach cyklu Wędrówki w przeszłość animacji, dnia 24 listopada (środa) o godzinie 17.30 w centrum Manggha, zaprezentowane zostaną krótko- i średniometrażowe filmy "ojca mangi" Osamu Tezuki, a o godzinie 20.00 krótkometrażowe animacje Kihachiro Kawamoto. Gościem specjalnym będzie Yoshihiro Shimizu z Tezuka Productions.

 
Japońska Fantastyka Filmowa w Krakowie
poniedziałek, 08 listopada 2010 11:21

Wszystkich miłośników kina s-f oraz horroru zapraszamy do wzięcia udziału w rozpoczynającej się dziś o godzinie 18.00 Otwartej Akademii Kina Japońskiego, która odbywa się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Aktualna edycja Akademii poświęcona jest japońskiej fantastyce.

W ramach cyklu comiesięcznych spotkań, zaprezentowane zostaną klasyczne pozycje japońskiego kina fantastycznego, czyli między innymi: Opowieści księżycowe (Ugetsu monogatari, 1953, Kenji Mizoguchi), Kobieta diabeł (Onibaba, 1964, Kaneto Shindo), Droga do piekła (Jigoku, 1960, Nobuo Nakagawa), Godzilla (Gojira, 1956, Ishiro Honda) oraz Tetsuo – człowiek z żelaza (Tetsuo, 1989, Shinya Tsukamoto).

Dokładne informacje znajdują się na stronie internetowej centrum Manggha.

 
3-9.11.2010 Festiwal Kultury i Sztuki Japońskiej w Katowicach
piątek, 05 listopada 2010 11:40

Z okazji 25-lecia istnienia Towarzystwa Polsko-Japońskiego im. Akiry Kurosawy w Katowicach, 3 listopada (środa) rozpoczął się Festiwal Kultury i Sztuki Japońskiej. W planie festiwalu znajdują się m.in. wystawy sztuki japońskiej, pokazy sztuk walki, warsztaty, koncerty i konkursy.

Festiwalowi towarzyszą także projekcje klasycznych filmów Akiry Kurosawy: Rashomon, Siedmiu samurajów, Sobowtór, Ran, Tron we krwi, Straż Przyboczna (Yojimbo) oraz Rudobrody. Festiwal potrwa do 9 listopada (wtorek). Pełen plan znajduje się na stronie festiwalu.

 


Strona 1 z 2